U Vorderburgu u nekadašnoj službenoj kući iz 16. stoljeća od 24. do 26. studenog ordžale su se Duhovne vježbe HKM Kempten (Allgäu). Tema „Slava u slabosti“ temeljila se na izlaganju Druge poslanice Korinčanima 2 Kor 2,14 – 6,13.
Prvi dan: povijesni razvoj duhovnih vježbi, koje je sv. Ignacije Lojolski (1491 – 1556) osnivač Družbe Isusove osmislio na temelju vlastitih iskustava:
Nakon obrazloženja stručnoga razvoja duhovnih vježbi slijedilu su temelji biblijske analize i interpretacije sa naglaskom na poslanice sv. Pavla:
„Najstariji popis kanonskih knjiga – tj. spisa koji su se od početka smatrali nadahnutima i mjerodavnima za vjeru – pripisuje se 13 poslanica apostolu Pavlu:
četiri velike poslanice: jedna Rimljanima, dvije Korinčanima, jedna Galaćanima
četri poslanice iz sužanjstva – Efeženima, Filipljanima, Kološanima, i Filemonu; dvije Solunjanima; tri pastoralne poslanice: dvi Timoteju i jedna Titu, tome se redovito dodaje i Poslanica Hebrejima.
Da bismo bolje razumjeli Pavlove poslanice, trebamo ih staviti u najuži odnos s njegovim misionarskim radom, jer poslanice su sastavni dio Pavlova misioniranja. U njima se odražva vjera utemeljnih crkava, riješava nastale naučne i praktične teškoće, objašnjava svoje propovijedanje, te saznajemo temeljne poglede Pavlovih propovijedi, kojoj je u središtu Krist raspeti i proslavljeni: 1 Kor 2,2; 15,12 sl.
„Slava u slabosti“ teološka – knjižvena interpretacija, opisuje u svjetlu raspetoga i uskrsloga Krista mistiku apostolske službe sv. Pavla
Kratki pregled razmatranja:
Uz okrijepu i druženje u ognjištu službene kuće, sudionici vježbi zaključili su duhovno razmatranje sv. Pisma.“
Drugi dan objašnjavala se teološka metafora „pashalni misterij“ (grčki žrtveno janje) jedinstvo muke – smrti – uskrsnuća kao kristološka (tajna Krista) i pneumatološka (grčki Duh Sveti) značajka uzvišenog Janjeta „Božje samootkrivenje“, pri čemu je Sin svoje gospodstvo ostavio pred vratima svijeta „uzevši lik sluge“ (Fil 2,7). Vazmeno otjastvo Raspetoga po miomirsu kao i sjaju, otkriva Kralja – Suca – Krista u njegovoj uskrsnoj slavi, kao duhovni Krist, te nam otkriva otkupiteljsku zbilju.
Sv. Augustin ističe znanje svetog pisma ovim riječima:„ Novi zavjet je skriven u starom; stari je napravio dostupno za novo“, to potvrđuje, da je božanska objava našla svoje ispunjenje u Isusovu životu,poučavanju i iznad svega u njegovoj smrti i uskrsnuću
Treći dan sa sv. misom u crkvi sv. Blaža u Vorderburgu zaključile su se duhovne vježbe.U svjetlu svetkovine Krista Kralja tumačila su se bibliska izlaganja Isusa Krista kao Kralja svega stvorenoga:
„Svako mjerilo pod kojim se ljudi i njihova djela procjenjuju pred Bogom i vječnošću, povezani su s Kraljem – Sucem – Kristom, tu nam se otkriva otkupiteljska zbilja. Naš osvjetljeni život dolazi na sud, sve će se dovršiti u pravednosti i istini, a poglavitio mjerilo biti će čovjekova ljubav prema sučovjeku, čovjekova ljubav prema Kristu. U tome je sažet sav zakon i proroci.“